FARKINDALIK

750,00 

SKU: 455 Kategori: Etiketler: , ,

Yaşam şimdiki anda yaşanır.

Farkındalık, şimdiki An’a odaklanıp, anın içinde olan, duygu, düşünce ve eylemi yargılamadan izlemek, kabul etmek ve farkında olmaktır.

Yaşam şimdiki anda yaşanır.

Farkındalık, şimdiki An’a odaklanıp, anın içinde olan, duygu, düşünce ve eylemi yargılamadan izlemek, kabul etmek ve farkında olmaktır. Zihin geçmişe veya geleceğe gitmeye ve şimdiki An’ı farkında olmadan atlamaya alışmıştır. Andan uzaklaşıp, zihnimizin içince farkında olamadan yaptığımız bu seyahatler, bizleri düşüncelerimizin ve duygularımızın esiri haline getirir. Özgürlük ancak anda kalarak ve farkında olmak ile mümkündür. Düşüncelerimiz biz istemesek bile zihnimizde dolanır. Biz kendimizi düşüncelerimiz sanırız. Halbuki biz düşünce değilizdir, düşüncelerimiz vardır. Düşünceler biz onları farkına varmazsak bizi yönetmeye başlarlar. Yargısız bir şekilde şimdiki an’a odaklanırsak, o anda ne düşündüğümüzü farkına varıp, inanıp inanmama konusunda bilinçli oluruz. Geçmiş bitmiştir, gelecek ise gelmemiştir. Tek gerçek olan şimdiki andır ve yaşam anda yaşanır.

Bu kursta bilinçli farkındalık nedir ve nasıl geliştirilir konusunda alıştırmalar yapacağız. Şimdiki anda kalarak, özümüzün gözü ile o anda olanı izlemeyi deneyimleyeceğiz.

Farkındalıkta, düşünce ve duygular reddedilmez, yargılanmaz, bastırılmaz veya onlardan kurtulmaya çalışılmaz. Sadece o anda olan ne ise kabul edilir ve sevgi ile izlenir. O anda düşünen, yargılayan, eleştiren, etiketleyen, karşılaştıran, açıklayan zihinde değil, özümüzdeyizdir. Öz sadece olana tanıt olur. Yargılayan zihni yargılamadan izler.

Farkındalık düşünce ve duygularımız ile olan bağı gevşetir.

Sizleri etrafınızdaki olaylara ve günlük olaylara, geçmişten edindiğiniz deneyimlerinizin ötesinde tepki vermeyi geride bırakıp, şimdiki anda kalmaya ve özünüzün gözü ile yaşama tanık olmaya davet ediyoruz.

Kursumuz 6 hafta, haftada iki saat ve ONLİNE verilecektir.